Pravidelné cvičení jógy vám začne budovat vnitřní „lešení“ tak, abyste byli pevní od základů. Naučí vás být radostným dítětem, uvědomělým dospělým, ale i ztišenou moudrou stařenkou. Postupně vám začne měnit stravovací návyky a péči o tělo, vaši vnější schránku. Zacvičte si s magazínem Šaman ty nejlepší jógové pozice a věřte, že se rázem budete cítit jako znovuzrození. Plní života, lásky a energie.

Ohlédnutí bez ulpívání
Posaďte se do zkříženého sedu jednoduše tak, aby vám bylo pohodlně. Pokud jsou kolena mohutně výše, než jsou hroty pánve, vypodložte si hýždě bločkem nebo dekou. Paty přisuňte k hýždím tak blízko, aby kolena nezpívala nelibou píseň. Vytáhněte se za „půlnebím“ čili temenem hlavy vzhůru. Změkčete obličej jako pěnový bonbón.
Klíční kosti jsou nejdelší na světě a vy se cítíte v pozici usazeni s pocitem uvolněnosti, nikoli rozbředlosti. S nádechem vzpažte obě ruce vzhůru, jako byste se chtěli dotknout nebe, a s výdechem se začnete pomalu, vědomě, šetrně a opatrně otáčet do pravé strany. Nezaklánějte se a ani nepředklánějte. Pozice vás přirozeně pustí tam, kam tělo dovolí. Žádné extrémy. Stáhněte ambice brady a lehoulince ji zasuňte. Povolte ramena od uší, lopatky strčte do zadních kapes u kalhot a zachovejte onu laskavost v obličeji. Důležité je nezatínat zuby, břicho ani řitní otvor.
Prodýchejte na osm dechů i více, pokud si budete přát, a poté strany vyměňte.
V této pozici se ohlédneme za tím, co bylo, ale neulpíváme na tom, jen se toho zrakem dotkneme. Ačkoli to na našem fyzickém já zanechalo určitou stopu, my se to teď snažíme rotacemi jemně obrousit a přinést tělu funkčnost v přijetí všech světových stran.
Klaním se, klaním se k tobě, Matko Země

Zůstaňte v původní ásaně a nechejte doznít její slastné účinky klidně s dozvukem „hmm“, jako když jste snědli ten nejlahodnější zákusek. S nádechem se pojďte ještě jednou dotknout nebe. Kdo by nechtěl znovu vyrůst?
S výdechem se začněte elegantně uklánět do pravé strany. Zapřete pravou dlaň, možná i pravé předloktí o zemi a nebojte se, ona vás udrží. Vždycky. Usaďte obě půlky k zemi, ta levá se většinou chce dotknout nebe jako obě paže. Otevřete masivně půloblouk levé poloviny trupu a nechejte žebra rozestoupit a nadechnout se. Spusťte pokorně zrak k zemi a bradě opět stáhněte ambice, i kdyby protestovala.
Obě ramena uvolněte od uší a zkuste si všimnout, že tělo je v čistém úklonu. Ne v záklonu, ne v předklonu. Prodýchejte na pět dechů a poté strany pomalu vyměňte.
Úklonové pozice nechávají smutky z našeho těla odejít. Srdce je zbožňuje. Trávení se opět ladí a obrušuje zimní nánosy. Zapojuje se střed těla tak, abychom v pozici neupadli. Takže nejen krásné protažení, ale také aktivní zapojení svalových skupin, které po zimě dostávají hodně zabrat. Tato pozice prokrvuje obličej, čímž by mohla při pravidelném opakování měnit výraz a vést ho k pravidelné laskavosti.
Text a fotografie: Jaruška Sedláčková


Je to tady!  Letní vydání magazínu Šaman je na světě! Právě zamířilo z tiskárny přímo do trafik a vy byste si toto rozmanitými tématy nabité číslo rozhodně neměli nechat ujít! Že se máte opravdu na co těšit, o tom se můžete přesvědčit nahlédnutím do obsahu ZDE.

Predplatne
Tel. předplatné: +420 225 985 225
Šaman magazín 4/2018
Termín vydání: 27. 6. 2018
Žádejte v prodejnách tisku v červenci a srpnu.

NOVINKA: Na letošní léto připravujeme jednoduchou digitální aplikaci ZDARMA do vašeho mobilního telefonu či tabletu, kde najdete vylepšeného Šamana s celou řadou exkluzivních vychytávek! Zaregistrujte se ZDE již dnes a jakmile aplikaci dokončíme, dostanete informační email.