Jógu můžete začít praktikovat sami v obýváku, na trávě v parku nebo ji přenést do každodenních činností. Začněte jakkoli, kdekoli, s kýmkoli. Jakmile poznáte její blahodárné účinky, už nebude cesty zpět. Jóga se může stát vaší největší závislostí – na tom, jak dobře se cítíte.

Důvody, které vás přesvědčí začít s cvičením jógy ještě dnes:
• Začnete usměrňovat snahu chtít v životě stále víc.
• Jóga vás oblékne do kabátu pokory a soucitu.
• Jóga vás přivede do stavu, kdy jste rádi sami se sebou, což se ale nikterak nepojí s osamocením.
• Dá vám radost a chuť žít, ať už je srdci jakkoli ouvej.
• Přinese vám disciplínu a řád.
• Probudí intuici.
• To, že tělo je poté pružnější, je jen třešničkou na dortu, ale ona úchvatná vnitřní alchymie je prostě nepopsatelná.

Jóga vám začne budovat vnitřní „lešení“ tak, abyste byli pevní od základů. Naučí vás být radostným dítětem, uvědomělým dospělým, ale i ztišenou moudrou stařenkou. Postupně vám začne měnit stravovací návyky a péči o tělo, vaši vnější schránku.
Ta opravdová jóga se ovšem projeví především v těch složitějších životních situacích. Pak se teprve ukáže, jaký jste jogín, co jste se naučili, co vám jóga dala a dává. Podstatné je nehodnotit, přijímat to, co přichází, umět se pochválit za ono uvědomění.

A to je nejvíc. Být sám v sobě rád, ať jsem za hranicemi rodné hroudy nebo doma v posteli. Nelpět na pocitu štěstí díky někomu nebo něčemu. Uvědomění si bytí v tom, co zrovna nemám, a s láskou přijímat to, co mám. To je jóga.

Praktikujte ji každý den, pět minut nebo dvě hodiny, jak máte chuť. Ne proto, že musíte, ale proto, že vás to baví, že chcete. Že vás těší dýchat, ohýbat se, uklánět – prostě přijímat všechny světové strany.
Tělo se při józe začne krásně tvarovat, prokrvovat, v místě (nejen) psychických „omrzlin“ začne vznikat příjemná obleva. A nejzajímavější je, jak je každý den jógová praxe jiná, jak je každý den tělo jinak nastavené. Berte své tělo jako dar. Jak s ním budete zacházet, tak vám to vrátí.

Jak říká ájurvéda: Nauč se poslouchat tělo, když na tebe šeptá, ne až když na tebe začne řvát.

Někdy to bude, jako když se krájí máslo, někdy jako když o sebe drhnou dvě ozubená kolečka. Ale určitě to bude zajímavá cesta. Cesta z podložky do reálného světa, kde přichází dlouhodobá satisfakce.

Text: Jaruška Sedláčková, dlouholetá lektorka jógy

Zaujaly vás důvody, proč začít cvičit jógu hned teď a na nic nečekat? 🙂 Pak rozhodně nepřehlédněte článek v aktuálním vydání magazínu Šaman, ve kterém vám představíme ty nejlepší jógové pozice vhodné pro jarní a letní období.


JARNÍ AKCE: Získejte dárek v podobě lahodného bylinného čaje k předplatnému magazínu Šaman!

Predplatne

Jarní únava vás neskolí! Povzbuďte všechny své smysly s předplatným magazínu Šaman. Jako dárek od nás dostanete lahodný bylinný čaj, který k životu probudí i toho největšího spáče. Harmonizujte tělo i mysl a navoďte si příjemné pocity klidu a bezpečí s touto pečlivě namíchanou bylinnou směsí.

Neváhejte a objednejte si předplatné ještě dnes! Akce platí dočasně nebo do vyprodání zásob.