Terapeutický tanec se v dnešní době těší velké oblibě. Jedná se o spontánní pohyby těla na základě vnímání hudby. Přináší nesmírné psychické uvolnění, ale i fyzické vybití a posílení tělesné kondice. Lektorka Bára Bartecká však nenechává své svěřence hopsat bez řádného vedení a základů taneční techniky. Tanec je pro ni nejen rituálem, ale především jazykem, osobním projevem a vědomou prací s tělem.

Co tě přivedlo k lektorování terapeutického tance? Pomohl tanec i tobě vyřešit tvé vlastní problémy?
Asi jako mnoho terapeutů v tomto oboru mě k tanci přivedla má vlastní potřeba. Samozřejmě jsem k pohybu tíhla od dětství, takže jsem šla tímto směrem. Někdo směřuje ke kresbě, někdo k hudbě, divadlu a dalšímu. Tanec a později i divadelní projev nejenže pomohl vyřešit mé vlastní problémy, ale zásadně změnil můj život za posledních deset let.

Co konkrétně může terapeutický tanec člověku přinést a jakou má vlastně historii? Už šamanské tance kolem ohně měly svůj význam. Jak nejlépe sladit tělo i duši a najít v sobě to ryzí, tu podstatu?
Terapeutický tanec může člověka dovést v podstatě až tam, kam je ochoten sám jít. Záleží také na tom, jak dobrého průvodce má. Šamanské tance měly svůj velký význam, a mají jej i dnes. Je to trochu jiný přístup, než jaký používám já, a vede k jinému cíli. Každopádně obojí je účinné a záleží na tom, co člověk hledá. Tu ryzí podstatu lze zprostředkovat různými cestami, čímkoli, k čemu tíhneme, ale někdo tomu musí pomoci „uvidět a prožít“. To je podle mě ten klíč. Tato zkušenost je už nepřenosná a trvalá.

Jakým způsobem může tanec pomoci otevřít v člověku třináctou komnatu a témata, která nemá zpracovaná? Setkáváš se s uvolňováním velkých emocí během tance?
Tanec je přímá práce s tělem, tedy velmi hluboká, když se dobře uchopí. Může otevřít třinácté komnaty a témata, o kterých člověk zatím ani netuší, že vnitřně řeší. Má práce je především toto odhalování a následné zpracovávání témat. Emoce se uvolňují dost velké a myslím, že je to třeba. Jakékoli potlačování není dobré, ale naopak ani přílišný projev emocí. Je třeba najít oba extrémy a nastavit nějakou rovnováhu mezi nimi – najít si své místo.

Co kondice a trénink? Je vidět po určitém čase, kam se člověk posouvá fyzicky i duševně? Jak to vnímáš a nakolik si to uvědomují tanečníci?
Jsem jeden z lektorů, kteří kladou velký důraz na fyzickou kondici. Somatopsychika funguje velmi dobře a změny na těle v závislosti na kondici, flexibilitě a rovnováze se zásadně projevují v mysli. Jsou to změny tak radikální, že si je uvědomují nejen tanečníci, ale i okolí nezávisle na tom, zda ví, že dotyčný na sobě pracuje skrz taneční terapii. Kdybych neviděla výsledky a projevy či změny u klientů v mentální a duševní sféře, někde by byla v mé práci chyba. To se naštěstí ještě nestalo.

Co lidé, kteří už mají svůj věk a nejsou v kondici nebo mají různé zdravotní problémy, mohou i oni tančit? 
Ženy, ale i muži, kteří jsou ve zralém věku, důchodovém (nebo i mladí mimo kondici), mohou bez problémů začít tančit. Jsou postupy, jak pracovat s těmito lidmi tak, aby to mělo maximální efekt na tělo i psychiku. Dobré je i tanec zacílit na konkrétní zdravotní problém a pracovat s ním.

Text: Taťána Kročková

Zaujal vás rozhovor o léčivé síle tance? Pak určitě nepřehlédněte ani článek v novém vydání magazínu Šaman, který bude zaměřen na duchovní aspekt tance chrámového. Vychází již 27. dubna!


Predplatne

Tel. předplatné: +420 225 985 225
Šaman magazín 2/2018
Termín vydání: 23. 2. 2018
Žádejte v prodejnách tisku v březnu a dubnu.

NOVINKA: Na letošní jaro připravujeme jednoduchou digitální aplikaci ZDARMA do vašeho mobilu či tabletu, kde najdete vylepšeného Šamana a mnoho dalších vychytávek. Zaregistrujte se ZDE již dnes a jakmile aplikaci dokončíme, dostanete informační email.