Jak už jsme si v úvodu našeho seriálu o ájurvédě řekli, jedná se o velmi komplexní vědu, jejíž součástí je i péče o tělo a krásu.  A v závěrečném díle se zaměříme právě na toto téma.

Kde začít? Je důležité dívat se na tělo jako na celek, abychom mohli vypadat mladě a krásně.

Rasajány jsou omlazující procedury, které jsou ale v základu postaveny na tom, že tělo může vypadat mladší pouze tehdy, pokud bude v dobré kondici.

Určitě je tedy dobré začít u jídelníčku, hlídat si, co tělu dělá dobře v souladu s naší konstitucí a ročními dobami.

Důležitý je samozřejmě i pohyb, nemyslím tím výkonnostní sporty, spíše protažení a zpevnění. K tomu mohou posloužit procházky v přírodě, ale i jóga, které se ne nadarmo říká „sestra ájurvédy“. Jógu si můžete vybírat i na základě vaší konstituce – tedy rozložení dóš.

Obecně platí, že pro jedince, u kterých převládá dóša kapha, je vhodnější aktivní pohyb, tedy nějaká plynulá, méně statická jóga, třeba vinyasa jóga, zatímco pitta a váta by měly spíše zklidňovat tělo i mysl – pro ně je vhodná nějaká pomalejší, zklidňující jóga (třeba ta, u které se učí také meditace).

(…)

Text: Tereza Lindauerová

Chcete vědět více? Tento text a mnoho dalších zajímavých článků, rad a tipů najdete v novém vydání magazínu Šaman, které vyšlo v pátek 29. prosince! 

ZDE si magazín můžete předplatit za zvýhodněných podmínek a ZDE najdete seznam trafik, kde ho lze zakoupit.