Na první pohled nevypadají drobné houby druhu Psilocybe, které rostou i v našich krajích, nijak magicky či kouzelně.

Jejich latinský název by se dal volně přeložit jako plešatá hlava (odtud i české pojmenování lysohlávka) a poměrně přesně vystihuje nezajímavý vzhled příslušníků tohoto druhu.

Vše se ale změní ve chvíli, kdy člověk lysohlávky ochutná a dostane se mu zcela jiného pohledu na svět.

Lysohlávky jsou jedním ze zhruba stovky druhů obsahujících chemické sloučeniny známé jako psilocybin a psilocin, jež jsou silně psychoaktivní a způsobují halucinace, euforii a další symptomy užití psychedelických látek.

V oblasti Střední a Jižní Ameriky byly „kouzelné houbičky“ po staletí užívány při náboženských obřadech. V současné době jsou také předmětem pašování a prodeje na černém trhu v zemích po celém světě, kde jsou přitom dle zákonů považovány za zakázané a návykové látky.

Jak vůbec dojde k tomu, že malá, nenápadná houba přiměje mozek k horečné aktivitě? Představujeme vám jedenáct základních faktů, které vám napomohou pochopit, jak houbičky fungují a co přesně v lidském těle a mozku způsobují.

(…)

Text: Lukáš Malý

Chcete vědět více? Tento text a mnoho dalších zajímavých článků, rad a tipů najdete v novém vydání magazínu Šaman, které vyšlo v pátek 29. prosince! 

ZDE si magazín můžete předplatit za zvýhodněných podmínek a ZDE najdete seznam trafik, kde ho lze zakoupit.