Bývá otázkou osobní volby, zda své city ovládat, ignorovat je nebo jim dávat volný průběh. V projevu této volby se odráží mj. inteligence jedince, proto je dobré city kultivovat, neboť do velké míry řídí práci mozku jakožto našeho nejdůležitějšího orgánu, díky kterému jsme tím, kým jsme.

City ovlivňují také paměť a mnoho dalších rozumových procesů, včetně kognitivních, jež jsou zrcadlem naší vzdělanosti.

Definice citů

Moderní věda říká, že cit je afektivní stav spočívající v prožívání příjemnosti nebo nepříjemnosti. Dokonce se uvádí, že city se vztahují na jevy, které mají stabilní motivační význam, a proto stimulují k činnosti zaměřené na uspokojování dané potřeby.

Dále pak je v této souvislosti známé i tvrzení, že cit je intenzita toku světelného vlnění té které bytosti. Předpokládá se, že city jsou starší než rozumové procesy a snad i silnější. Do jisté míry city také ovlivňují nejen kognitivní procesy, ale i mnoho dalších.

City nám byly dané zřejmě proto, aby nám sloužily, abychom lépe porozuměli sami sobě i světu, ve kterém žijeme, a reagovali na jeho podněty, abychom mohli neustále objevovat jeho různorodost a nekonečnost a měli radost z toho, že žijeme. Jak všichni víme, city jsou koření života.

Jiný kraj, jiný mrav

V Číně, na ostrově Papua, v Itálii, v České republice, zkrátka na celém světě lidé prožívají stejné city. Všichni jsme naprogramováni tak, abychom uměli plakat, když prožíváme smutek, abychom se smáli, když je nám veselo, šklebili se odporem a tak dále. (…)

Text: Vida Sytalk

Chcete vědět více? Tento text a mnoho dalších zajímavých článků, rad a tipů najdete v novém vydání magazínu Šaman

TIP: Stáhněte si dárkový certifikát v pdf pro vaší tiskárnu

Předplaťte si Šamana ještě dnes!