Když v sedmdesátých letech slavný český psychiatr Stanislav Grof vyvinul techniku holotropního dýchání na základě starých šamanských technik, netušil, že se brzy objeví alternativa, která dává podobné možnosti změněného stavu vědomí a práce s ním, ovšem bez aktivní spolupráce klienta.

Touto alternativou je technika, kterou stvořila a propagovala Beatrix Pfleidererová, jedna z prvních žaček Stanislava Grofa.

Známá americká antropoložka žila střídavě v civilizacinebo u různých indiánských kmenů hlavně v Jižní Americe. Metodu, jež učila a praktikovala až do své smrti v roce 2011, nazvala „Tara proces“.

V západních kulturách je patrné, že mnoho onemocnění vzniká v důsledku ztráty dynamického spojení mezi lidmi a Zemí. Ztrácíme vědomý kontakt nejen s naším životem, vnějším prostředím, ale i s vlastním tělem. U některých přírodních národů toto spojení zůstalo zachováno a je víceméně praktikováno a chápáno, jako nedílná součást života.

Znovunalezení tohoto spojení je úkolem techniky zvané Tara proces, která přináší mimořádné stavy vědomí, jež jsou spektrem stavů transformace s evolučním potenciálem. Slouží k osobnímu rozvoji, je klíčem k porozumění rituálního a spirituálního života lidstva, od původního šamanismu a posvátných obřadů domorodých kmenů až po velká světová náboženství.

Jedná se o syntézu meditace, hlubinné relaxace, hudební terapie a automatické kresby na hranicích holotropního prožitku, ze kterého máte možnost čerpat ještě mnoho let. (…)

Text: Václav Kořínek

Chcete vědět více? Tento text a mnoho dalších zajímavých článků, rad a tipů najdete v novém vydání magazínu Šaman

Tip: Stáhněte si dárkový certifikát v pdf pro svou tiskárnu

Předplaťte si Šamana ještě dnes!