Tajemství čínské medicíny – 2. díl – Čínská medicína v praxi

SA09-maketaŠaman magazín 9 –  2017
Termín vydání: 1.9. 2017
Žádejte v prodejnách tiskuv září a říjnu.Predplatne
Tel.: +420 225 985 225
(všední dny 08:00 – 18:00)

Jako nadšení milovníci historie zaznamenávali staří Číňané úplně všechny události a data, sepisovali všemožné seznamy a hodnoty, ke kterým se dostali a které sloužily k nejrůznějším účelům. Mezi nimi vynikalo lékařství.

V předešlém díle seriálu jsme se zabývali obecnými principy tradiční čínské medicíny. A jak se tyto principy užívaly v praxi? O tom si povíme nyní.

Diagnostika podle tepu a jazyku

Čínský lékař s anamnézou nespěchal a nemocnému věnoval hodně času. Vyšetření mohlo trvat hodiny. Začínalo se důkladnou prohlídkou a pozorováním, charakter tepu se přirovnával k sonoritě jednotlivých tónů nebo strun hudebních nástrojů, aby se rozlišila harmonie od disharmonie.

Puls se hodnotil na jedenácti různých místech ukazováčkem, prostředníkem a prsteníčkem. Tím, že existovalo na 200 různých typů pulsů a každý druh měl své jméno (jen 27 ohlašovalo blížící se smrt), jeho hodnocení si vyžadovalo ohromnou paměť, vynikající hmat a zkušenost. Puls se vyšetřoval po dobu devíti vdechů a sledovala se jeho frekvence a kvalita. Za normální se považoval počet 4–5 během jednoho vdechu a výdechu. Kvalitativně se rozlišovalo 7 druhů povrchního pulsu (plavný, klouzavý, napjatý, atd.) a 8 druhů hlubokého (nezřetelný, váhavý, nízký a podobně).

Vyšetření pulsu bylo obtížné zejména u žen, jichž se lékař nesměl dotknout a často ani je vidět. Aby je vyšetřil, vzal lékař mezi prsty jeden konec hedvábné nitě a druhý uchopila pacientka, skrytá za zástěnou a položila si ho na hruď. Byl-li lékař zkušený, podle chvění nitě měl posoudit tep a stanovit diagnózu.

Jazykové vyšetření

Vyšetření jazyka bylo hned na druhém místě za vyšetřením tepu.  Jelikož jsou mezi jednotlivými částmi jazyka a vnitřními orgány určité vztahy, rozlišovalo se více než 100 různých změn na jazyku. Jako hlavní byla jeho barva. Například střed jazyka souvisí se žaludkem, oba jeho okraje s játry, kořen s ledvinami, špička se srdcema tak dále. Při stanovení diagnózy se také bral v úvahu charakter potu a výměšků tělesných orgánů, nálady jedince, sny a další.    

Farmacie

Ženšen nad zlato

Farmacie byla nejpropracovanější částí čínské medicíny. Ohromný arzenál čínských léků objemem převyšoval receptáře všech ostatních národů.

(…)

Autor: Vida Sytalk

Chcete vědět více? Celý tento tex a mnoho dalších zajímavých článků, rad a tipů najdete v podzimním dvojčísle magazínu Šaman, které vychází v pátek 1. září!FCB-BANNER-SA9 ZDE si magazín můžete předplatit za zvýhodněných podmínek a ZDE najdete seznam trafik, kde ho lze zakoupit.