Ukázka z dubnového Šamana, který vychází v pátek 31. března: Inspirující indiánská medicína

Původní obyvatelé Ameriky – indiáni – nebyli jen zajímavým společenstvím přírodně žijících lidí, ale také výbornými léčiteli.

BUTTON-PREDPLATNEKdyž se začne mluvit o indiánech, v mnoha lidech to vyvolá romantické představy získané ze sledování dobrodružných filmů. Faktem ale je, že indiáni tvořili ucelenou jednotku, měli svá společenská pravidla, představy o tom, jak žít, jak se starat o své fyzické i mentální tělo – a v neposlední řadě měli dobře vypracovaný systém léčení.

Jistě vás až tak moc nepřekvapí, že z některých částí indiánské medicíny vycházejí nejrůznější alternativnější léčebné směry, které se uplatňují i v dnešní době.SA-04-17-MAKETA

Kmenů na území dnešní Severní Ameriky existovalo mnoho, my se budeme obracet na jihovýchod, kde žily méně bojovné skupiny, jež se orientovaly na zemědělství, sběr bylin i léčitelství, které s rostlinami souviselo.

Čtyři posvátné směry

Základem původní indiánské medicíny bylo učení o čtyřech posvátných směrech, jedná se vlastně o čtyři světové strany, z nichž každá má svůj význam v životě i léčení jednotlivce. Jistě i vy se v některém ze směrů najdete, a pokud ne zcela, můžete patřit „někam doprostřed“.

Střed čtyř posvátných směrů, ke kterým přistupujeme po směru hodinových ručiček, je univerzální kruh. Uprostřed tohoto kruhu rozdělávali indiáni oheň, kolem kterého se scházeli ti nejvýznamnější z nich, aby rozhodovali o osudu ostatních s pomocí energií předků a Matky Země. K ní indiáni odjakživa vzhlíželi jako ke stvořitelce a snažili se s ní žít v harmonii. Žít v souladu s Matkou Zemí a čtyřmi posvátnými směry byl podle indiánů klíč k nalezení sebe sama i dobrého zdraví.

Střed kruhu

shutterstock_314539019 copyUprostřed čtyř posvátných směrů je univerzální kruh, jenž má podle indiánské numerologie číslo sedm. Posvátná sedmička je jakýmsi naším velkým duchovním spojením se středem kruhu – středem všeho. Samotné čtyři světové strany pak určují, jakým směrem bychom se v životě měli dát, kam se nechat vést a co je pro nás dobré. Uprostřed kruhu je oheň – s tím bychom se měli spojit, protože právě on v nás má vyvolávat životní rozhodnost.

Zajímavé je, že s indiánskou medicínou podle mnohých souvisí i původní 5 000 let stará indická medicína – ájurvéda. Jedním ze základů ájurvédy je také oheň, tedy například trávicí oheň: když funguje, dobře trávíme, a to nejen potravu, ale i emoce.

(…)

Text: Tereza Lindauerová

Chcete vědět více? Celý text a mnoho dalších zajímavých článků, rad a tipů najdete v dubnovém vydání magazínu Šaman, které vychází v pátek 31. března!FB-banner-SA4

ZDE si magazín můžete předplatit za zvýhodněných podmínek a ZDE najdete seznam trafik, kde ho lze zakoupit.