Ukázka z březnového Šamana: Rozum versus cit

Pohádky, ve kterých se střetává rozum a cit, známe všichni. Že ti dva nejsou za jedno, je známo. A tak je tomu i ve skutečném životě.

Rozum se označuje jako IQ – inteligenční kvocient, zatímco srdce a BUTTON-PREDPLATNEemoce pojmem EQ – emoční kvocient. Počítač umí také myslet, ale nezná hranice vhodnosti a uplatnění. Člověk s emocemi ano. Proto se nás úzce dotýkají oba pojmy.

Oč tu běží

IQ je schopnost člověka vnímat, rozlišovat, zhodnocovat či přehodnocovat, kalkulovat, počítat. A z naznalých zkušeností vyhodnocovat určitý model chování. Tedy reakci – IQ znamená chápat situaci a briskně na ni reagovat.SA-03-17-MAKETA

Hodnota dobrého nebo špatného rozhodnutí neexistuje. U inteligenčního kvocientu hraje roli čas. Rychle anebo pomaleji, ale pochopím. Pozor! Nikoli udělám. Zde se již dostáváme k EQ. Emcionálně nevím proč, popřípadě ani nechci, ale dělám. Nikoli jak, ale dělám. Čas zde nehraje takovou roli. Aktivujeme chtění okamžitě a klidně s rizikem následků. Emoce jsou v podstatě skryté touhy. Vždy vedou nad rozumem, i když ne vždy vítězí. Rozum nebo blízcí lidé nás varují, popřípadě si něco dokazujeme, chceme jim i sobě dokázat své rozhodnutí. Poslední slovo ale v tomto rozporu má vždy náš EQ.

Inteligenční kvocient

Pokud hledám partnera pro celý život, stavím si v hlavě plán IQ. Kdykoli jednáme rozumově dle dostatečných bodů, které jsme si vytyčili, nacházíme mnoho vhodných (rozumově vhodných) partnerů, které brzy opouštíme. Nacházíme chyby, které nebyly v programu, tedy plánu. Poukazujeme na chyby jako důvod k neochotě sdílet s daným člověkem život.Print

„Něco tam chybí.“ Za to „něco“ většinou dosadí hodně nepodstatné chyby. A ty už nejsou ochotni řešit. Nicméně s rychlým nástupem řešení přichází nový plán. Nebolí, ale další výběr je stejný. A motáme se v pověstném „ začarovaném kruhu“.

Emoční kvocient

Pokud hledáme partnera na celý život, avšak jednáme neplánovitě, pak se zjednodušeně dá říci, že naplňujeme jakýsi plán EQ.

(…)

Text: Lucie Bělínová

Chcete vědět více? Celý text a mnoho zajímavých článků, rad a tipů najdete v březnovém vydání magazínu Šaman, které vychází v pátek 24. února!fb_banner_SA

ZDE si magazín můžete předplatit za zvýhodněných podmínek a ZDE najdete seznam trafik, kde ho lze zakoupit.