Ukázka z březnového Šamana: Kundalíni aneb probuzení Hada – 1. díl

S pojmem kundalíni pracuje především jóga a hinduismus, ale i v některých mystických formách buddhismu, džinismu nebo taoismu můžeme najít pod různými názvy tento pojem.

BUTTON-PREDPLATNEKundalíni je ohromné množství energie, která je uložena v blízkosti první čakry. První čakra, známá též jako základní nebo kořenová (v sanskrtu má jméno muladhara) je základní zdroj energie. Její funkce je trochu složitější na interpretaci. V podstatě ji lze shrnout jako uvědomění si sama sebe, schopnost žít a mít z života radost. Lidé, kteří takzvaně přežívají, nemají chuť, vůli do života nebo trpí syndromem vyhoření, mají většinou problémy právě s muladharou.

Probuzení síly

Kundalíni je v pasivní a latentním stavu. SA-03-17-MAKETAJejí probuzení a aktivace mohou být úmyslné a neúmyslné. Neúmyslně to může být při úrazu kostrče nebo pánevní oblasti, při porodu, při fyzickém zatížení pánevní oblasti a zad z důvodů cvičení nebo fyzické práce. Úmyslné aktivování je přímo cílené a řízené cvičení, které je zaměřeno na její aktivaci.

Nejznámější forma cvičení se nazývá kundalíni jóga. Je to soubor cvičení a meditací, které jsou přímo zaměřené na probuzení hadí síly. Cvičení a meditace jsou velmi podobné běžným směrům jógy, jako jsou hathajóga nebo bhakti či karmajóga. Může se stát, že při cvičení, například čchi-kungu, který je zaměřený jiným energetickým směrem, může dojít i k neúmyslnému uvolnění této síly.

Kundalíni si můžeme představit jako malou červenou mandličku, jež Webnenápadně svítí červenooranžovou barvu kousek od první čakry, která by měla být sytě červená. Pro kundalíni se používá i výraz hadí síla.

Karma, minulé životy a osvícení

Hadí sílu by bylo možné si možné představit i jako malou cibulku. Stejně jako cibule má desítky vrstev, tak i hadí síla je tvořena obrovským množstvím vrstev, odhadnuto na tisíce. Tyto vrstvy se jedna po druhé uvolňují, až docílí svého středu, ve kterém je zvláštní spletenec energie připomínající hada.

(…)

Text: Daniel Čablík

Chcete vědět více? Celý text a mnoho zajímavých článků, rad a tipů najdete v březnovém vydání magazínu Šamanfb_banner_SAZDE, které vychází v pátek 24. února! si magazín můžete předplatit za zvýhodněných podmínek a ZDE najdete seznam trafik, kde ho lze zakoupit.