Ukázka z březnového Šamana, který vychází v pátek 24. února: Seriál Jak porozumět snům – 2. díl – Návod na klidné sny bez nočních můr

Sny nás mohou obohatit, ale také pořádně vystrašit a vyčerpat. Mnohdy ještě nějakou dobu po probuzení v nás zůstávají konkrétní pocity, jichž se obtížně zbavujeme. Velice nepříjemné bývají noční můry s tématem pronásledování nebo bojem o holý život. Spousta z nás má zkušenosti i se spánkovou paralýzou a neobvyklé není ani náměsíčné chození po bytě.

BUTTON-PREDPLATNESnění nebývá pouze příjemnou záležitostí. Objevují se také negativní snové zkušenosti v podobě nočních děsů a můr, spánkové paralýzy, opakovaného pronásledování a boje o život nebo násilí a zabíjení. Odkud se tyto hrůzy berou a proč jich nejsme ušetřeni ani ve snech? Budeme-li se snažit dozvědět více, možná právě naše porozumění těmto dějům může být klíčem k dosažení klidného spánku.

Největším nepřítelem bývá strach

Ve snech se nám mohou zjevovat naše obavy, úzkosti, nejistoty, frustrace, zklamání, traumata, vztek a spousta dalších strachů a negativních pocitů.SA-03-17-MAKETA Pokud zrovna v realitě prožíváme momentální stres nebo dlouhodobější krizi, ať už se jedná o problémy osobního charakteru, potíže ve vztahu, nebo tlak v zaměstnání, vše se může promítnout do snu. Nemůžeme se pak divit, že nás někdo honí a pronásleduje nebo nás chce dokonce zabít.

Někdy se jedná i o naši temnou stránku, se kterou svádíme vlastní boj. Švýcarský psycholog Jung tuto odvrácenou stranu našeho já popsal a pojmenoval jako náš Stín. Každé světlo má přece svůj stín. Jedná se o nevědomou složku naší osobnosti, kterou jsme vytěsnili, a buď o ní nevíme, nebo o ní vědět nechceme. Může to být naše agresivita, pudovost a nemorální choutky, které se nám podařilo úspěšně potlačit. Ale to neznamená, že to, co je potlačené, neexistuje. Podstatou a zároveň velmi těžkým úkolem je dokázat tuto část sebe sama přijmout, nikoli ji v sobě či ve snech utlouct.moth2

Existují noční můry, které nám mohou zpřístupňovat velmi nepříjemné podvědomé obsahy a zhmotňovat naše strachy a potlačená traumata. Pokud se jedná o nezpracované trýznivé zážitky, mohou nás trápit i opakovaně.

Opakované sny vždy na něco upozorňují. Buď se jedná o varování před nějakou budoucí nepříznivou událostí nebo nemocí, případně o závažný problém či trauma, které nás sužují. Opakovaným sněním ale může docházet k uzdravování, uvolňování negativních pocitů a jejich pozitivní proměně.

K porozumění, uvědomění a přijetí problému, nebo naopak ke změně Печатьmyšlení a nalezení vhodného řešení. Dokud nepochopíme, co nám chce sen sdělit, nepřestane se nám zdát. Může v něm docházet k pozměňování děje a pozitivnímu ladění oproti dřívějšímu negativnímu vyznění.

Strach v nás mohou vyvolávat i předměty našich fobií mající ve snech konkrétní symboliku, případně také zvířata. Mohou to být pavouci, hadi, dravé šelmy, ale také například strašidelné postavy, jako jsou čarodějnice, duchové, zombie a podobně.

(…)

Text: Taťána Kročková

Chcete vědět více? Celý text a mnoho zajímavých článků, rad a tipů najdete v březnovém vydání magazínu Šaman, které vychází v pátek 24. února!fb_banner_SA

ZDE si magazín můžete předplatit za zvýhodněných podmínek a ZDE najdete seznam trafik, kde ho lze zakoupit.