Již v dávných dobách, zhruba tak před 3 000 lety, se aromatické látky používaly nejen k léčení, ale také k náboženským či liturgickým obřadům. Oleje či byliny se využívaly k rozličným účelům, mezi něž patřilo například rozšiřování vědomí či silnější procítění meditací. Pojďme si zkusit ovonět i náš život.

Ve starém Egyptě byla dána přesná pravidla, jakým aromatickým olejem nebo jakou voňavkou pomazat svatou sošku nebo zvířecí oběť, podle božstva, jež mělo být osloveno – a také podle naléhavosti prosby.Předplatné

Vůně tehdy byly vyráběny pro rozličné účely: například ke stimulaci agresivity během bitvy, pro vyvolání spirituální extáze, na zlepšení soustředění a paměti během učení či na povzbuzení erotické sexuality.

Taktéž Řekové využívali vůně k náboženským obřadům a tuto svou znalost později předali i Římanům. SAMANŘekové si všimli, že parfémy a kadidla vytvářejí vhodnou atmosféru pro spirituální, kreativní či intelektuální činnosti. Jejich druh závisel na typu kadidla nebo dýmu.

Nahlédneme-li do Indie, zjistíme, že tam byly chrámy stavěny ze santalového dřeva, což není náhoda: bylo to nejen pro dobré stavební vlastnosti a relativní dostupnost, ale také pro jeho vliv na spirituální atmosféru.

I v křesťanství se objevují zmínky o vonných olejích, například v Bibli je velmi často psáno o posvěcování, pomazávání a uzdravování pomocí olejů. Koření, vůně, oleje a pryskyřice byly drahé a ceněné. Ježíš při narození dostal darem zlato, kadidlo a myrhu. Tento dar byl vyjádřením úcty.

Paměť na vůně

Vůně ovlivňují naše emoce stejně, jako ovlivňují paměť. Emoce jsou hluboké, jsou součástí našeho „já“ a našeho bytí. Vůně mohou naše emoce zasáhnout okamžitě a velmi jednoduše. shutterstock_11229193

Naše paměť na vůně je jedna z nejdelších – když po třiceti letech ucítíte nějakou vůni spojenou s hlubokou emocí, velmi snadno si vybavíte ten okamžik, kdy jste ji ucítili. Například vůně šuplíku, v němž měla babička ukryté své „poklady“, které nám jako dětem ukazovala. Byly to okamžiky radosti a pohody. Babička v tom šuplíku měla ukryté i kuličky z cedrového dřeva. Ve chvíli, kdy jsem po mnoha letech tuto vůni ucítila, byla ze mě opět malá holka, jíž babička ukazuje své šperky a sdílí dávné vzpomínky.

(…)

Text: Ludmila Kotalíková

Chcete vědět více? Celý tento text a mnoho dalších zajímavých článků, rad a tipů naleznete ve třetím vydání magazínu ŠamanBanner-Saman 3_FBZDE si magazín můžete předplatit za zvýhodněných podmínek a ZDE najdete seznam trafik, kde ho lze zakoupit.