Bezesporu patří mezi jedno z nejoblíbenějších orákulí. V době vzniku tarotů bylo ještě stále hodně hleděno na lidovou magii, ale čerpají i ze starých nauk a vědění. Pokud si projdete pozorně jednotlivé symboly, naskočí až neuvěřitelné množství souvisejících prvků. Jejich výklad se liší od kultury ke kultuře.

Lidé vykládající budoucnost pomocí tarotových karet byli v minulosti církví považováni za čaroděje či šamany.  PředplatnéMožná že tyto jejich představy a dojmy nebyly až tolik nepochopitelné, zvláště když si povšimneme, že některá vyobrazení na kartách popisují praktiky šamanismu. A jakékoli jiné než církví uznané rituály (motlitby a bohoslužby, odpustky) znamenaly velké riziko pro  lidové léčitele, šamany i mágy.

Šifrované poselství okultismu

Kde se ale tyto oblíbené karty, které jsou nedílnou součástí světa magie, vzaly? SA-02-2016-MAKETAHistorie tarotu se začala psát již na počátku 15. století. Tehdy v Itálii začínala epocha renesance a na knížecích dvorech se těšila velké oblibě hra, jejíž hrací karty představovaly zvláštní scény: tuláka, jehož nohavici trhá pes, pouťového kouzelníka, smrtku s kosou, ďábla, oběšence či mrtvé vstávající z hrobu.

Hru tamější lidé nejprve nazývali trumfy (italsky „Trionfi“) a teprve o sto let později se jí dostalo označení „Tarocchi“, což byl tarok v okolních zemích pojmenovaný jakožto tarot. Ten sice po nějakém čase vyšel u šlechty z módy, zato se však dostal k běžným lidem. Bohužel se ale zachovaly jen jeho nedokonalé dřevorytiny, které se prodávaly na italských, švýcarských i francouzských trzích. Ani to však nebránilo tomu, aby je pařížští a londýnští okultisté uznali za zašifrované posly tajemna.

Kdo vtiskl tarotu jeho původní podobu?

Nyní už víme, kdy tarot spatřil světlo světa. Co však až dosud nebylo zjištěno, je to, kdo jako první namaloval jeho tajemné scény. Nevíme, kdo tarotu vtiskl jeho autentickou podobu. Z čeho autor asi čerpal inspiraci? Jaký myšlenkový systém naznačovaly obrázky?shutterstock_340475921 copy

Předpokládalo se, že karty zpočátku sloužily jakési dobře utajené sektě či alchymistické mystické lóži, o které neměla renesanční Evropa nouzi. S jistotou však můžeme říci, že tarot je spojen s Kabalou, tedy židovsko-mystickým systémem. Tuto skutečnost dokazuje 22 karet Velké arkány, kdy číslo 22 představuje počet hebrejských písmen. Proti zastáncům egyptského původu tarotu mimo jiné hovoří také fakt, že vykopávky u Nilu nic podobného nenaznačují.

Šamanské praktiky

V dnešní době jsou karty již běžně dostupné a dají se bez obtíží zakoupit. Ačkoli jsou opředeny nejednou zajímavostí, velkou pozornost si zasluhují zejména díky tomu, že některé karty jakoby ilustrovaly šamanské praktiky.

(…)

text: Helen Stanku

Chcete vědět více? Celý text a mnoho dalších zajímavých článků najdete v druhém čísle magazínu ŠamanFCB-SAMAN-2-2016ZDE si magazín můžete předplatit za zvýhodněných podmínek (nebo objednat starší čísla) a ZDE najdete seznam trafik, kde ho lze zakoupit.