Podle indické tradice je třetí oko energie umístěné uprostřed čelní kosti v dutině mezi čelem a mozkem. Jeho hlavními vlastnostmi je „vnímat“, „vědět“ a také „ovládat“. Náš tělesný zrak je nástroj, jímž vnímáme konkrétní a reálné věci, zatímco třetí oko umístěné nad obočím a mezi nadočnicovými oblouky nám poskytuje schopnost intuitivně poznat věci, které nemůžeme doložit ničím hmatatelným.

PředplatnéV běžném životě mluvíme o „předtuchách“, kdy víme něco, co nedokážeme rozumově vysvětlit. Často se k potenciálu, který třetí oko osvětluje, stavíme slepě. Díky své souvislosti s vyššími funkcemi vědomí je čakra třetího oka psychickým nástrojem, který nám připomíná, že vše, co vidíme, slyšíme, čicháme, hmatáme nebo chutnáme, započalo jako vnitřní vize či „vhled“.SA-02-2016-MAKETA

V ezoterické oblasti se intuice podobá světlu přicházejícímu do mozku, které může doprovázet vnitřní obraz.

Definice

Pojmem třetí oko označujeme bod mezi obočím v oblasti šesté čakry. Nalezneme ho i tak, že nad obočím spojíme ukazováčky obou rukou. Vnímavější lidé v tom místě mohou někdy cítit i lehounké šimrání zevnitř.

Třetí oko je sídlem intuice a některé prameny uvádějí, že bez jeho aktivace není možný náhled do budoucnosti. Jedná se o fenomén, který je zmiňován v historii napříč různými kulturami.

Podle vědeckého výkladu se jedná o žlázu s vnitřní sekrecí, takzvaná šišinka mozková neboli epifýza. Tento orgán je umístěný uprostřed mozku. shutterstock_326554064Je to endokrinní žláza, která mimo jiné své funkce produkuje spánkový hormon melatonin.  Schopnost mimosmyslového vnímání spojují staré civilizace i novodobí mystikové s činností a aktivací třetího oka, jehož sídlem je právě stejné místo, kde se nachází zmiňovaná epifýza.

Trocha historie

Zřejmě nejstarší zmínku o třetím oku nalézáme ve Starém Egyptě. Z Egypta je známý symbol Horova oka. shutterstock_162282572Bůh Hor je ve starověkém egyptském náboženství symbolem boje Světla proti Temnotě a nabádá ke spravedlnosti.

Dle legendy při soupeření s tyranem Sutechem (také Sethem) ztratil Hor oko (nebo obě oči), a tak stvořil další přímo na čele uprostřed mezi obočím. To mu posléze umožňovalo vidět to, co je běžným očím skryto. To, co se nachází pod povrchem věcí a událostí. Takzvané Horovo oko dohlíželo nad náboženskými obřady a zákony.

(…)

Text: Miroslav Musil, Helen Stanku

Chcete vědět více? Celý text a mnoho dalších zajímavých článků najdete v druhém čísle magazínu ŠamanFCB-SAMAN-2-2016ZDE si magazín můžete předplatit za zvýhodněných podmínek (nebo objednat starší čísla) a ZDE najdete seznam trafik, kde ho lze zakoupit.