Čakry jsou energetická místa (centra) v těle popisovaná jako vír nebo kruh. Podle hinduistických nauk slouží jako složité převodníky a transformátory prány v organismu. Současná věda nezná žádný fenomén, který by čakrám odpovídal, a níže uvedené teorie nejsou potvrzeny žádnými objektivními medicínskými testy.

Podle jogínské tradice jsou čakry důležitá místa ovládající tělo i prostor mimo něj. Na těle podle této tradice existuje mnoho čaker různého řádu. PředplatnéNejdůležitějších je sedm čaker prvního řádu napojených na energetickou dráhu procházející podél páteře. Mají průměr až patnáct centimetrů, vystupují nad povrch těla a jsou složeny z různého počtu menších vírů.

Čakry číslo dvě až šest jsou dvojité a mají přední a zadní aspekt. Každá čakra vyživuje pránou nejen s ní spojené orgány, ale má vliv i na psychologii nebo prožívání určitých aspektů života (též předává bioenergii do aury).

Aby bylo lidské tělo zdravé, musí jeho čakry správně fungovat, být v rovnováze a přijímat bioenergii, přičemž čakra tuto energii přijímá, pokud se točí ve směru hodinových ručiček (pravidlo pravé ruky: prsty ruky ukazují směr otáčení, palec ukazuje směr proudění energie).

Šaman magazínPokud se točí opačně, energii vydává. Dokud není v rovnováze celé energetické pole člověka, je obvyklé, že čakry energii přijímají i vydávají. Poruchy nebo deformace v činnosti čaker se projevují jako nemoci, špatné mezilidské vztahy nebo těžké životní situace.

Jsou-li všechny čakry v harmonii, je harmonický i život člověka. To je ovšem ideální stav. Co můžeme dělat, když jsou čakry v nerovnováze? A jak poznáme, že se problém týká dané čakry?

Kořenová čakra

Název: Muladhara (Múládhára); kořenová čakra

Umístění: V poloviční vzdálenosti mezi řitním otvorem a šourkem, popřípadě na zadní straně děložního hrdla.

Barva: červená, rudá

Vůně: cedr, hřebíček

WebPrvní čakra je spojená se zemí, její energií a s činnostmi, které se zemí souvisí. Může to být zemědělství, ale také například činnosti nazývané jako konzumní způsob života. Je spojena s prožíváním nejzákladnějších aspektů existence, jako je potřeba jíst, pít, být v bezpečí nebo v teple. Zablokovaná první čakra způsobuje, že má člověk málo síly – fyzické, duchovní i duševní.

Sakrální čakra

Název: Swadhisthana (Svadhišthána); sakrální čakra

Umístění: Zadní aspekt leží u dolního konce páteře, přední aspekt nad ohanbím (centrum kříže)

Barva: oranžová

Vůně: ylang-ylang, santal

Někdy se též hovoří o sexuální čakře. Má na starosti emoce, mezilidské vztahy, sexuální energii a tvořivé síly.

(…)

Text: Miroslav Musil

Chcete vědět více? Celý text a mnoho dalších zajímavých článků najdete v prvním čísle magazínu ŠamanZDE si magazín můžete předplatit za zvýhodněných podmínek a ZDE najdete seznam trafik, kde ho lze zakoupit.