Luční kvítky, lístky a kořínky rostlinek jsou důležitou součástí fytoterapie. Často se ovšem zapomíná na další součást přírodní medicíny, jíž jsou stromy. Znalosti léčebných účinků některých našich stromů jsou přitom velmi důležitým doplňkem k početnější bylinkové říši.

PředplatnéV přírodě najdeme bohatou škálu stromů a keřů, které mají ve své kůře, výhoncích a listech mnoho potřebných vitamínů, minerálů a látek, jež dokáží často strčit do kapsy i lecjaké osvědčené rostliny. V mnoha starých kulturách byly bylinám a stromům připisovány jisté magické vlastnosti. Například šalvěj je pověstná jako očišťovač od zlých sil a ochránce. Ovšem nejen byliny, ale i keře a stromy mají obrovskou sílu.

Spiritualita ve stromech

Strom či keř jako by byl u starých kmenů Slovanů, Germánů a Keltů v jedné kolonce vedle kolonky bylinné. Ze stromů se sice získávaly květy a plody k lidovému léčitelství, ale některé stromy byly považovány za posvátné a celé místo kolem nich také. To u kopřivy někde u potoka asi těžko najdeme někde v kronikách a záznamech historiků.

Stromy (i keře) byly tvořeny ze tří částí, jež se propojovaly do tří různých světů. Kořeny, ty co byly v zemi, znamenaly uzemnění v hmotě. Pro některé kultury je materialismus či něco, co je v zemi ukotveno, považováno za přízemní, pekelné nebo nečisté. Zároveň kořen představuje symbol uzemnění a schopnosti stát v realitě, a ne se někde vznášet v oblacích. Být tu a tady, například Buddha, který seděl u stromu Bo, stromu poznání. Strom se svými kořeny jako symbol být „tady a teď“.

Šaman magazínKmen je prostřední část symbolizující střední úroveň kosmologie – jako kdyby to, co je „mezi nebem a zemi“ – co je mezi zemí (kořeny) a nebem (korunou z větví), je člověk. Stojí-li strom vzpřímeně, je i on zdravý a plný sil.

I u nás je rozšířené přísloví „postavit dům, porodit syna a zasadit strom“. V Nizozemí je tento zvyk velmi živý, jakož i v jižním Německu.

Strom je ochránce, ale zároveň – když je zdravý a dobře roste (hlavě v kmenu) – bude zdravý a silný i ten, kvůli komu byl vysazen.

Koruna s větvemi a listy symbolizuje pomyslnou korunu celého stromu, je to jako propojení s vyšším světem. Jako když natáhnete ruce a snažíte se sáhnout po něčem Vyšším, tak to jsou větve. V evangeliu svatého Tomáše se píše „Království nebeské je jako hořčičné semínko. Padne-li na úrodnou půdu, vzejde z něj strom, který ukryje všechny ptáky nebes (světa).“ Koruna stromu jako něco vyššího, co přesahuje materiální omezení hmoty. Jediný zákaz v biblickém Ráji bylo trhat plody ze stromu poznání a života.

Tradice ze střední Evropy

Kultura, která je se stromy nejvíce spojená, je ta keltská. O jiné kultuře se nezmiňují staré texty tak moc, jako právě o Keltech, kteří by byli nábožensky silně na našem území tolik propojení s přírodou a přírodní silou a živly. Germánské a slovanské kmeny to spíše kopírovaly, než rozvíjely. Keltové každý ze stromu přirovnávali k lidským vlastnostem a věřili v magický a léčebný účinek. Bydlet či meditovat nebo se jen pohybovat kolem takového stromu či jen háje mělo mít blahodárný účinek na takového tazatele. Stromy měly mít vliv na zdraví nejen formou fytoterapie, ale věřilo se v energii, která dokáže léčit a podporovat magické účinky.

Dub letní

Univerzálně je to jeden z nejposvátnějších stromů snad ve všech evropských kulturách. Podle psychotroniků se jedná o jeden z nejvíce energických stromů, ale dle pověr jde též o strom, který k sobě v bouřce přitahuje blesky.

V oblasti fytoterapie je nejznámější užití dubu v podobě masti na hemoroidy a dále dubové výluhy z kůry. Díky bohatému zastoupení tříslovin je vynikající při hojení ran, dále tlumí svědění a reguluje krevní oběh. Uplatní se i při problémech s kůží, jako je svědění, pálení nebo nadměrné pocení. Kloktání výluhu se také doporučuje při problémech s bolavými dásněmi. Dříve se výluh používal jako prostředek k zastavení průjmu i vnitřního krvácení – než ho vystřídaly účinnější prostředky.

shutterstock_100815199Dub letní byl nejvíce nábožensky ceněným stromem snad v celé Evropě. V jižní Evropě, v helenistické kultuře, to byl strom patřící Diovi. Se svým tvrdým dřevem měl dát sílu člověku a také ho propojit s vyšším vědomím a se samotnými bohy. Dubové háje, kde ho byla větší koncentrace, než u nějakého solitéru, to měla zesilovat.

Pod největším  z nich se pak besedovalo, obětovalo, prováděly se rituály a náboženské úkony. Jmelí utržené z takového stromu mělo mít neobvykle velkou magickou moc.

Pokud i vy máte někde ve svém okolí statný dub, doporučuji ho jako univerzální strom pro provozování magických a léčebných obřadů. Pracujete-li s energií, tak se na tento strom dobře napojíte, možné lépe než na jiné. Je schopný dodat velkého množství energie. Velmi výrazně dokáže člověka uzemnit, aby někde neuletěl a neměl problém zůstávat v realitě.

Meditace pod takovým stromem umožňuje silné zážitky v duchovním růstu, uvědomění si nedostatků a slabin. Dokáže ukázat správnou cestu, kam se vydat a na čem pracovat.

Čím méně je příroda zasažená lidmi, tím více dokáže být strom  komunikativní a na vyšším duchovním stupni. Nejvíce to můžete cítit právě u dubů. Rozdíly jsou patrné mezi duby ve městě a někde v hlubokých lesích. Nejlepší jsou stromy, které jsou staré 200 a více let. Takové stromy jsou vynikající pro cvičení čchi kung nebo tchaj-ťi.

(…)

Text: Daniel Čáblík

Chcete vědět více? Celý text a mnoho dalších zajímavých článků najdete v prvním čísle magazínu ŠamanZDE si magazín můžete předplatit za zvýhodněných podmínek a ZDE najdete seznam trafik, kde ho lze zakoupit.