Často se zbytečně snažíme napodobovat to, co je kolem nás, místo toho, abychom byli sami sebou. Kdybychom se jednoho krásného jarního dne probudili a nemuseli dělat nic, co se nám nelíbí, pak by svět určitě vypadal úplně jinak. Nejspíš by člověk ani nešel do práce, tam se chodí obvykle „jen“ vydělávat peníze, člověk se těší, už aby mohl jít domů. Kdybychom nemuseli do práce odejít, co bychom dělali? Mnoho lidí je permanentně unavených, možná by dali přednost spánku, zazní bezprostřední reakce. Ale i to člověka omrzí, věčně se spát nedá.


Živá voda

S jarem bychom měli dovolit vstoupit nové míze do našich životů. Nebudeme nečinnost omlouvat jarní únavou, o níž toho bylo již napsáno dost. Zkusme to tentokrát vzít za úplně jiný konec. Tajemství je skryto v radostném pocitu, kterým vibrují buňky v těle. Jakákoli energie, cokoli, co člověk dělá a baví ho to, působí jako živá voda. Buňky v těle se v takové chvíli roztančí tancem štěstí, není tady nic, co by mohlo vadit. Tyto okamžiky jsou pro člověka jako zázrak, působí na něj komplexně. Tento proces lze přirovnat k samovolnému léčení i tam, kde si lékaři nevědí rady.

Představte si sami sebe o několik let zpátky, například v období prázdnin, kdy všechno bylo dovoleno, užívali jste si každou chvíli s kamarády v přírodě nebo u babičky na venkově. Čas neexistoval, dny začínaly s rozedněním a končily dlouho po setmění. Měli jste pořád spoustu energie, objevovali jste neznámá místa, vyráběli jste tajné bunkry nebo domečky pro panenky. Stačilo k tomu jen několik opuštěných dřev. Každý den byl naplněn nekonečným dobrodružstvím, žádná nuda, na to nějak nebyl čas, pořád se něco dělalo.


Radost ze života

Tohle přesně je třeba do vašich dnů vrátit. To nekonečné nadšení, touhu po novém, radost. Že jste už dospělí a máte v životě nastolen jistý řád, to vás neomlouvá. Potřebujete se opět přiblížit k dětské bezprostřednosti, k těm pocitům, které vás dokážou nastartovat. Hlavně pozor na nejrůznější doporučení zvnějšku. Nikdo, kdo se stylizuje do toho, kdo ví, nemůže rozumět tomu, co se odehrává ve vaší duši. Nikdo neví, jaké cviky vám zaručeně pomohou zhubnout, nikdo neví, jaká dietní omezení jsou pro vás nejlepší.

Všechno, co se vás dotýká, by s vámi mělo ladit. Aneb nedělejte nic, co se vám nelíbí, neopakujte věty, kterým nerozumíte, nestýkejte se s lidmi, s nimiž vám není hezky. Nedovolte na sobě žádné násilí. Nepotřebujete se nikomu za nic omlouvat. Stačí jediná věta: „Mám jiný plán.“

Jen si zkuste sečíst všechny ztracené minuty strávené s lidmi, s nimiž jste neměli nic společného (nebo s kterými jste nechtěli mít nic společného), třeba jen za poslední týden. Máte si sami sobě vládnout, dělat to, co chcete, nenutit se do ničeho, co vás nebaví, co vám nedělá dobře, třeba jen kvůli tomu, že se to tak má. Neohlížejte se kolem sebe, jestli se na vás ostatní usmívají, jestli to, co děláte, se jim líbí. Nečekejte na pochvalu. Dovolte si být sami sebou.

Můžete se vrátit k aktivitám, jež vás bavily dřív. Začněte chodit na keramiku, upleťte si jarní kabátek nebo si ušijte netradiční kabelku, kterou nikdo nemá. Každá věc, již si vyrobíte, v sobě obsahuje vaše energie. Navíc jedná-li se o součást oblečení nebo doplněk, který jste si sami vyrobili, stali jste se nepřehlédnutelným originálem. Pohybujete se jinak než dřív, jste sami pro sebe najednou výjimeční. Tohle je onen klíč, jímž se rozvibrují buňky v těle, což vám úplně změní život.

Více najdete v prvním čísla ŠAMAN MAGAZÍNU – OBJEDNEJTE ZDE